پرسش‌های متداول


  با سلام آیا پاشیده شدن خون بیماری که انتی ژن منفی دارد هم گزارش میخواهد و باید اقدامی کرد؟

سلام
خون و سایر ترشحات بیمار غیر از عرق عفونی محسوب میشوند بنابر این باید اقدامات پاکسازی و شستشو انجام گردد واگر بیمار عفونی باشد که follow up  نیاز است

کلید واژه ها: کنترل عفونت

آیا در بدو ورود به icu نیازی به تعویض کفش و پوشیدن گان بر اساس اخرین دستورالعمل وزارتخانه وcdcمی باشد ؟

بر اساس اعلام نظر OSHA : استفاده از روکفشی برای پرسنل کادر درمان سبب کاهش میزان عفونتها ویا کلنی کانت کف زمین نمیشود اما میتواند از ایجاد آلودگی و آسیب بر پرسنل جلوگیری نماید. پوشیدن Labcoat به جهت پیشگیری از آلودگی در پرسنل لازم است لذا اگر بیماری دچار هرگونه عفونتی که نیاز به ایزولاسیون دارد شده است بر اساس نوع عفونت از لوازم محافظت فردی هم ( گان ،دستکش، عینک و...) استفاده میگردد.

کلید واژه ها: کنترل عفونت

با سلام در مورد ابولا دو سوال داشتم : چگونه میتوان این ویروس را در محیط غیر فعال نمود؟ زمان ماندگاری ویروس ابولا در بیرون بدن چقدر است؟

با سلام و تشکر از توجه شما به بیماریهای شایع در جهان در رابطه با سوال اول: این ویروس از نوع پوشش دار است پس با شستشوی دست با آب و صابون و استفاده از محلولهای با پایه الکلی از بین میرود.تابش آفتاب هم ازبین برنده است اما در شرایط مناسب میتواند ساعتها بیماریزایی را در خود حفظ کند. این ویروس به اسیداستیک ۳٪ُگلوتارالدئید ۱٪ُمحصولات الکلی و هیپوکلریت سدیم حساس میباشد. وازبین میرود البته مدت زمان تماس هم مهم است. این ویروس با ۵ دقیقه جوشاندن یا ۶۰-۳۰ دقیقه در حرارت ۶۰ درجه یا ترکیبی از گاما و سایدکس ۱٪ از بین میرود ولی در برار اشعه یو وی حساسیت متوسط دارد. در مورد سوال دوم : ویروس ابولا از دسته فیلوویروسهاست پس تا هفته ها در خون یا سطوح آلوده در سرما و درجه های پایین(۴درجه) زنده میماند.مثلا روی سطح پلاستیکی حداقل تا ۴ هفته ُروی سطح شیشه ای حداقل تا ۶تا ۷ هفته زنده میماند.توجه شود اگر در شرایطی مانند ساکشن بیمار مبتلا، به صورت ائروسل تبدیل شد میتواند تا ساعتها در محیط زنده بماند. در نور کم و فضای تاریک حداقل یک و نیم ساعت در حالت آئروسل زنده میماند.

کلید واژه ها: کنترل عفونت

با سلام و تشکر از سایت خوبتان بهترین راه برای اطمینان از تمیزی اندوسکوپها چیست؟

با سلام ممنون از لطف شما واما پاسخ سوال : از آنجاییکه به لحاظ شرایط ساختاری اندوسکوپ های جدید امکان استریل با روشهای رایج استریلیزاسیون نمیباشد البته به غیر از روش پلاسما که این امکان را به ما میدهد از محلولهای ضد عفونی سطح بالا که به توصیه شرکت سازنده دستگاه سازگاری با محلول وجود داشته باشد کفایت میکند . به شرط اینکه نحوه پاکسازی و ضدعفونی بر اساس استانداردهای موجود رعایت گردد .

کلید واژه ها: کنترل عفونت

با سلام لطفا بفرمایید برای ایجاد فضای اتاقی که فشار منفی داشته باشد وضعیت جریان هوا چگونه باشد؟ ممنون از سایت مفیدی که دارید

با سلام و سپاس برای ایجاد اتاق با فشار منفی شرایط فراوانی نیاز دارد که در اینجا نمی گنجد اما به طور خلاصه میتوان گفت که تفاوت فشار اتاق با راهرو باید ۱۵ پاسکال باشد.حداقل جریان ورودی هوا به اتاق بیمار ۲۵۰-۲۰۰ مترمکعب در ساعت باشد.محدوده پخش هوا ۴۶۵ سانتی متر مربع باشد حداقل جریان خروجی هوا ۱۲۶ متر مکعب در ساعت باشد.در صورت حضور بیمار جریان هوا روزی یکبار در غیر اینصورت ماهانه، کنترل شود میزان تبادل هوا نیز حداقل ۱۲بار در ساعت باشد.فیلتر هپا دارای دو پیش فیلتر باشد.و این سیستم جدای از سیستم کلی تهویه بیمارستان باشد.

کلید واژه ها: کنترل عفونت

سلام لطفا بفرمایید جهت مقابله با ویروس زیکا در سفر به ان مناطق چه باید انجام دهیم؟

در زمان سفر به این کشورها بهتر است از لباسهای با آستین و شلوار بلند استفاده نمایید.

از پشه بند استفاده شود.

 دربها و پنجره های محل زندگی توری داشته باشد.

از دفع کننده حشرات معتبر استفاده نمایید.

بهتر است در محلی که حشره کش استفاده مینمایید شیرخوران زیر دو ماه حضور نداشته  باشند.

برای کودکان از کالسکه با تور استفاده نمایید و بدن آنهارا نیز بپوشانید.

سفر خوش بگذرد.

کلید واژه ها: کنترل عفونت