انتخاب وب سایت مورد نظر :

دسترسی سریع :

نوع خبر 
 
 
روز جهانی هپاتیت

28 جولای مصادف با 7 مرداد روز جهانی هپاتیت نام گذاری شده است . شعارسازمان جهانی بهداشت (WHO) برای امسال    “Know hepatitis ,Act now    میباشد.

طبق آمارهای اخیر  ارائه شده توسط WHO  حدود 400 میلیون نفر در جهان مبتلا به هپاتیت میباشند که این میزان ده برابر افرادیست که به HIV مبتلا هستند و تقریبا  یک و نیم میلیون نفر سالانه در اثر هپاتیت جان خود را از دست میدهند ، این بدین معناست که فقط 5% از افراد با هپاتیت مزمن از بیماری خود آگاهند و کمتر از یک درصد تحت درمان میباشند.

در حالیکه هپاتیت قابلیت پیشگیری و درمان را دارد: جهت هپاتیت B  واکسن و درمان قطعی وجود دارد و بیش از 90% از مبتلایان به هپاتیت C با درمان دارویی بهبود می یابند.

در ایران میزان شیوع هپاتیت B در افراد زیر 28 سال کمتر از یک درصد و در افراد زیر 22 سال کمتر از نیم درصد شده است،  در 20 سال گذشته شیوع هپاتیت B در برخی مناطق کشور بیش از پنج درصد بوده، اما با شروع واکسیناسیون نوزادان، افراد پر خطر و سایر گروه‌ها از سال 73 این رقم امروز به جز استان‌های سیستان و بلوچستان و گلستان به کمتر از دو درصد رسیده است و در برخی نقاط کمتر از یک درصد ابتلا به هپاتیت B وجود دارد.
رییس شبکه هپاتیت ایران در رابطه با آمار تخمینی افراد مبتلا به هپاتیت گفت: بیشترین آمار افراد مبتلا به هپاتیت افراد پرخطر و معتادان تزریقی هستند.
دکتر علویان گفت، سال گذشته 4500 بیمار مبتلا به هپاتیت را درمان کردیم و همه انجمن ها در کشور دست به دست هم دادند برای درمان بیماران هپاتیتی، وی ابراز امیدواری کرد تا در سال 1410 شیوع هپاتیت را به زیر نیم درصد برسانیم.

 


منبع: www.behdasht.govوhttp://www.who.int/campaigns/hepatitis

پنجشنبه 7 مرداد 1395  11:41

آخرين تاريخ بازديد : يکشنبه 3 تير 1397  4:10:52
تعداد بازديد از اين خبر : 866